| E-pood | Ostukorv | Kuidas tellida | Sepikoda | Kontakt | Sepised | Kalastus
kalastuskola saadan ainult kapipostiga

suure kummi lisakonksud ja rakendused

Suurt jigi närib suur kala raevukalt, ühtlasi lõhub ka kummi, tahaks nagu peaaegu alati selle suure kala kätte ka saada, jigid on reeglina varustatud ühe või kahe üheharulise konksuga, oma võimaluste suurendamiseks kala kättesaamisel ja kummi säästmisel on võimalus lisada leadri või kevlariga lisakolmik või lisaüheharuline jigisaba piirkonda.

Kui kala neelab matsust kogu jigi omale kurku, siis on ka kõik konksud, mis seal jigi küljes on ka kalal sees, kui kala närib sabapoolt, siis pahatihti rebib ka saba ära, kui seal pole lisakonksu. Kui on, siis haakub lisakonksu ja ongi leadri või kevlarilipsu otsas ja jigi ise on eraldi ja seda ei nätsutatta ega rebita enam kogu võitluse vältel.

Lisakonksude lisamise variante on mitmeid.

1.Igal norras käial on olemas 0,8-1,2mm leadrit, kõige lihtsam on sõlmida leadrist lips ja rakendada see jigi külge oma eelistatud üheharulise või kolmikkonksuga. Jigipeapoolse leadri aasa võid siduda kas otse jigipea aasa või kasutada landirõngast, mis annab sulle võimaluse sama rakendust tõsta ka järgmise jigi peale. Leader on kergemini sõlmitav, kui ta on 0.8-1mm ja  raskesti sõlmitav, kui ta on 1,2mm, kuid siiski võimalik. Ära kasuta keerulisi palju pöördeid või läbiajamisi vajavaid sõlmi, soovitan sul teha sellise lihtsa sõlme nagu pildil p1, kus ongi kasutatud 1,2mm(edaspidi pildinumber näiteks p1, p2 jne) Järgmiseks vea see sõlm kokku korralikult, kasutades toorest jõudu ja näpitsate abi, kuni sõlm on kompaktne ja kinni jooksnud p2. Rõngaga varianti näed p3. Kui soovid, siis võid sõlmele peale panna ka termokahaneva rüüsi, kuid rüüsi pead leadriga töötades kahandama keevas vees, mitte kuumapuhuri või tulemasinaga, vastasel juhul vigastad leadrit. Kogu rakendus on näha pildil p4, kus on kolmiku üks haru torgatud keresse(sisulist vahet pole, kas torkad selga või külge), traadiga puhtamat rakendamist näed allpool kevlarilipsude juures. Kui su leader sai liiga pikk, siis võid keerata seda ümber jigi kere ja siis kolmiku haru keresse.

Alternatiiv sõlmimisele on topelthülsside(või sobiva suurusega ühese hülsi) kasutamine. Hülsside valtsimisel vaata mida ja kuidas sa teed, korralikult valtsitud(kinnipigistatud) hülss on samakindel, kui sõlm. Väga hea on teha tugevate spetsiaalsete tangidega aga asjalik maakas saab ka muuga hakkama. Hülssidega ühendamine on siiski tubane töö, mitte ookeanil paadis, ehk kes seda ühendusviisi eelistab, peaks enne püüki ära tegema tagavara.

Hülssidega ühendamine on väga lihtne. Tee terava noaga puhas lõige, aja leader hülsist läbi, pane leadri peale pööral, lõks, rõngas võimisiganes, uuesti hülsist läbi ja tulemasinaga põleta kuul otsa(vaata, et sa leegiga ainult seda otsa kuumutad), vea aas ilusaks ja valtsi ehk vajuta kinni. Pildid p5-p7.

2. Kevlariga rakendus on sisuliselt sama, nagu leadriga rakendus ainult materjali vahe, kevlar on pehmem, suht hästi sõlmitav, metsiku tõmbetugevusega. Mõlemal juhul, nii leadri, kui kevlari puhul ei huvita meid eriti see meeletu tõmbejõule vastupidamine, vaid vastupidavus hõõrdumisele vastu kaljusi ja hambakindlus. Igasuguse leadri ja kevlari lööb ühe fileerimisnoa löögiga läbi, samas kui need materjalid pingule tõmmata ja kratsida fileerimisnoaga, siis annab ikka ühel juhul laastusi tõmmata ja teisel juhul ikka väga kaua niitniidilt annab järgi.

Kevlarist lipsu saab valmistada mitut moodi. Kevlarnöörid jagunevadki täispunutisteks ja torupunutisteks(spliceable ehk maakeeli pleisitav). Sisulist vahet pole, kummast teha, pleisitava üks ots on väga lihtne spets heegelnõelaga torust läbi tuua(maakas ei raatsi spets asju osta ja ajab traadijupiga oma asja ära) vt.p8, samas teine pool tuleb ikka sõlmida. Täispunutised pannakse alguses topelt, kaheharuline pool sõlmitakse konksu külge  ja aasapoole kinnitatakse aasa peale rõngas või aasa endaga landi või landiaasa külge, natuke võõras jutt aga vaatad pilte, siis kõik loksub paika.

Alusta mõõtmisest, et kui pikka leadrit sul vaja on, pluss sõlmejagu ja võta jupp kevlarit topeltmõõdus. Tee konksule sõlm p9-p10 , vea korralikult näpitsatega kinni, vajadusel kohenda ja vormi ja kui rahul oled, siis lõika üleliigsed otsad maha. Korralikult kinniveetud sõlm ei vaja mingit liimi, kui siiski tahad, siis võid peale sõlmimist liimi peale mäkerdada. Edasi lõika jupp termokahanevat ja pane sõlme ja konksuaasa peale ja kahanda kuumapuhuri, tulemasina või keeva veega, vahet pole. Üksik konks rüüsitatult p11

Nüüd võid vahepeal teha peenest traadist selliseid sinkleid või kasutada suure aasaga nõelu, kui tahad, et pärast leader ilusti liibuks jigi kere peal, kui pead seda ebavajalikuks, siis jäta see osa ära. Erinevaid traadist aasasi näed piltidel p12- 15 ja viimastel ka kogu süsteemi.

Polegi muud, kui vidinad jigidele külge panna, kuidas sa täpselt seda teed, on maitseasi, lisakonks peaks olema sabapiirkonnas aga mitte liputava saba küljes, kas kasutada ühe või kolmeharulist lisakonksu, see usu ja eelistuse küsimus. vt p16-23

Ja et neid suuri ikka tuleks.

 

 leadri sõlm sõlm kokkuveetuna rõngas vahel kogu rakendus sulatatud kuul aas ja hülss valtsitud pleiss üksiku konksu sõlm kolmiku sõlm üksik rüüsitatult sinklid üheharulise jupid üheharuline valmis kolmikuga süsteem detail detail detail detail detail üksik ja kolmeharuline leadriga rakendus kevlariga rakendus
© Alvar Heiste sepikoda 2008